29 Haziran 2010 Salı

A L A C A K A R A N L I K


Hayatımda ağladığım sayılı filimlerden bir taneside Alacakaranlık'tır.
Belki 50 defa izlemişimdir gene izlerim...İkincisi vizyona girdiğinde beklentilerimi pek karşılamadı ama olsun genede harikaydı veeeee sonunda devamı geldi nihayet, dört gözle bekliyordum:)
Merak edenler için filim hakkında detaylı bilgi topladım ama benim fikrimi sorarsanız mutlaka izlemelisiniz derim:)

Proje gelişimi
2008'de Kasım'ın başlarında Summit Stephenie Meyer'in Alacakaranlık serisindeki diğer kitapları Yeni Ay, Tutulma ve Şafak Vakti'nin haklarını aldığını açıkladı.22 Kasım 2008'de Alacakaranlık'ın gösterime girmesinden bir gün sonra Summit Yeni Ay filminin çekimlerine başlanacağını doğruladı. Meyer bu konudaki düşüncesini "Summit Entertainment ile yaşadığım pozitif tecrübenin, kitabı filme uyarlanmış başka bir yazarın herhangi bir film yapımcısı ile yaşadığını sanmıyorum ve Yeni Ay ile bir kez daha onlarla çalışma şansım olduğu için mutluyum" şeklinde belirtti.Melissa Rosenberg senaryo üzerinde çalışmaya serinin ilk filmi Alacakaranlık gösterime girmeden önce başladı ve Alacakaranlık'ın gösterime girdiği ilk hafta sonunda Yeni Ay için yazdığı taslak senaryoyu teslim etti.
Aralık ayının başında Alacakaranlık'ın yönetmeni Catherine Hardwicke'in devam filminde yer almayacağı açıklandı. Hardwicke projeden ayrılmasının zamanla ilgili olduğunu belirterek zamanlama nedeniyle olan bu sonuç için üzgünüm, Yeni Ay'ı yönetme fırsatım olmayacak. Alacakaranlık'ı yönetmek hayatımın en büyük tecrübelerinden biriydi ve hayranların gösterdiği tutkulu destek için de minnettarım. Summit'tekilerin devam filmi ile iyi bir iş çıkarmalarını diliyorum. Bu büyük bir hikaye" dedi.13 Aralık 2008'de Altın Pusula'nın (The Golden Compass) yazarı ve yönetmeni ve Amerikan Pastası'nın (American Pie) ortak yönetmeni Chris Weitz ile Yeni Ay'ın yönetmenliğı için anlaşıldığı açıklandı.

Oyuncu seçimi
Jacob Black'in Alacakaranlık ve Yeni Ay arasındaki fiziksel değişimi sebebiyle, Weitz devam filminde Taylor Lautner'i değiştirerek yerine yeni ve daha iri Jacob Black'i canlandırabilecek başka bir aktör kullanmaya karar verdi.Rolünü korumak isteyen Lautner, Alacakaranlık filminin çekimleri bittiğinden beri çok çalıştığını ve 8,5 kilo aldığını ve 4,5 kilo daha almak konusunda Weitz'e garanti verdiğini belirtti.Ocak 2009'da Weitz ve Summit Lautner'in Yeni Ay'da da rolünü oynamaya devam edeceğini açıkladı. Bir röportajında Kristen Stewart, Lautner'in dönüşümü hakkında konuşurken onun için "fiziksel olarak tamamen farklı biri oldu" yorumunu yaptı.
Mart 2009 sonunda Summit, Lautner'in yanında kurt sürüsünde yer alan diğer karakterleri canlandıracak oyunculara ait bir liste yayınladı. Quileute kabilesindeki diğer oyuncu kadrosunun kasting yönetmeni daha önce de kadrosunda büyük oranda Amerikan yerlilerinin bulunduğu Kurtlarla Dans (Dances with Wolves) ve Kalbimi Oraya Gömün (Bury My Heart at Wounded Knee) gibi filmlerde de çalışan Rene Haynes'di.

Çekimler
Yeni Ay için yapım öncesi çalışmaları Aralık 2008'de başladı.Çekimlerin 23 Mart 2009'da Vancouver'da başlanmasına karar verildi,ancak planlanandan birkaç gün önce başladı. Montepulciano, İtalya'daki çekimlerin başlangıç tarihi olarak da Mayıs 2009 sonu belirlendi.

Oyuncular ve karakterler
Cullenler ve Swanlar
Kristen Stewart, Bella Swan: Vampir Edward Cullen'e aşık olan genç kız. Edward'a o kadar büyük bir aşkla bağlı ki onun halisülasyonlarını görmek için ölümü göze alıyor.Edward onu terk ettiğinde yaşamı aniden allak bullak oluyor.
Robert Pattinson, Edward Cullen: Bellanın sevgilisi olan vampir. Bellayı kimsenin sevemeyeceği kadar seviyor. Cullen ailesinin en yakışıklısı ve en hızlısı. Aynı zamanda düşünceleri okuyabilme yeteneğine sahip (bella hariç).
Peter Facinelli, Carlisle Cullen: Cullen ailesinin lideri.
Elizabeth Reaser, Esme Cullen:Carlisle'in eşi.
Ashley Greene, Alice Cullen:Cullen ailesinin, insanların aldığı kararlardan geleceğini görebilen üyesi. Edward'ın en sevdiği kardeşi.
Jackson Rathbone, Jasper Hale:Cullen ailesinin duyguları yönlendirebilen üyesi. Alice'in sevgilisi. Rosalie'nin kardeşi. Ve doğumundan yüzyıllar sonra diyeti uygulamaya başladığı için diğer vampirler gibi rahat olamıyor.
Nikki Reed, Rosalie Hale:Dünyanın en güzel insanı olarak nitelendirilen Cullen ailesi üyesi.
Kellan Lutz, Emmett Cullen:Cullenlerin en güçlü,en uzun ve en komik üyesi. Edward'ın en sevdiği kardeşi. Rosalie'nin nişanlısı.
Billy Burke: Charlie Swan:Bella'nın babası ve Forks'un polis şefi.

Quileute kabilesi
Taylor Lautner, Jacob Black:Bella'nın eski bir çocukluk arkadaşı ve Bella'ya aşık. Bella'nın Edward'ı ne kadar çok sevdiğini bile bile vazgeçmiyor. Aynı zamanda quileute kabilesinin en yakışıklı üyesi.
Chaske Spencer, Sam Uley: Kurt sürüsü lideri.
Tyson Houseman, Quil Ateara: Jacob'un en iyi arkadaşlarından biri ve ileride sürü üyesi.
Alex Meraz, Paul: İrade problemleri yaşayan bir kurt sürüsü üyesi.
Kiowa Gordon, Embry Call: Jacob'un en iyi arkadaşlarından biri.
Bronson Pelletier, Jared: Bir kurt sürüsü üyesi.
Tinsel Korey, Emily Young: Sam'in sevgilisi ve kurt sürüsündeki anne figürü.
Göçebe vampirler [değiştir]
Rachelle Lefèvre, Victoria:Erkek arkadaşı James'in öcünü almak için Bella'yı öldürmek isteyen bir vampir.
Edi Gathegi, Laurent:Bella'yı öldürmeye çalışan bir vampir.Kurt sürüsü tarafından Bellaya saldırırken öldürülmüştür.
Volturiler
Michael Sheen, Aro: Eski bir İtalyan vampir klanı olan Volturilerin lideri.
Jamie Campbell Bower, Caius: Eski bir İtalyan vampir klanı olan Volturilerin liderlerinden ve hikayenin önemli karakterlerinden biri. Kendi çekimlerine Haziran 2009'da başlayacak olan Campbell Bower kitabı daha önce hiç okumadığını ancak Alacakaranlık serisinin parçası olunmak istenecek en büyük hikaye olduğunu belirtti.
Christopher Heyerdahl, Marcus:Bütün varlıkların duygularını anlayabilen vampir.
Dakota Fanning, Jane:Acı yanılsamaları ile insanlara işkence yapabilme yeteneğine sahip bir vampir.
Cameron Bright, Alec: İnsanların ve vampirlerin duygularını yok edebilme yeteneğine sahip bir vampir aynı zaman da jane'in ikiz kardeşi.Gücü Jane'inkinin antidotu. İnsanları ve vampirleri uyuşturur. Volturilerin en yakışıklısı.
Charlie Bewley, Demetri: Bir Volturi koruması.
Daniel Cudmore, Felix:
Noot Seear, Heidi:İnsanların kanını içmeleri için onları Volturi vampirlerine taşıyan bir vampir.
Justine Wachsberger, Gianna:Volturilerin spikeri ve sekreteri.
Diğer
Anna Kendrick, Jessica Stanley:Bellayı kıskanan arkadaşı.
Justin Chon, Eric Yorkie:Bella'nın arkadaşı.
Christian Serratos, Angela Weber:Bella'nın en sevdiği arkadaşı.
Michael Welch, Mike Newton:Bellaya aşık olan fakat bella Edward'ı sevdiği için Jessica ile sevgili olan kişi

Hiç yorum yok:

Sayfalar